BİLGİ İLE SPOR’UN KUCAKLAŞTIĞI YER "OKULLARIMIZ"

BİLGİDE OLDUĞU KADAR SPORDA'DA SEÇKİN " ÖZEL SEÇKİN KOLEJİ"

Gaziantep Özel Seçkin Koleji, vermiş olduğu kaliteli eğitim kadar "spordaki başarısı" ile de adından çok sözettirmeye devam ediyor.

Elbette genç bir okulun her alanda olduğu gibi "sporda da" büyük başarılara imza atması Özel Seçkin ailesini gururlandırıyor. Spordaki ve diğer alanlardaki başarıların kutlanması için "kuruluşun 15. yılı" güzel bir vesile oldu.

Bu nedenle 2009-2010 Öğretim yılı sonunda kuruluşunun 15. yılını, kendine yaraşır görkemli törenlerle kutladı Özel Seçkin Koleji.

Kimler yoktu ki…

Doyasıya bir eğlence, doyasıya bir kutlama…

Her alandaki başarılar, başarıyı alnının teriyle yakalayanlar hak ettikleri biçimde onore edildiler. İyi de oldu. Arkadan gelenlere başarıya aç olanlara anlamlı bir örnek oldu.

Konumuz "spor" ama kısa bir süreçte bu kadar adından her alanda sözettiren bu güzide eğitim yuvasından bu okulun yürekleri eğitim aşkı ile yanan üç kurucusundan, eğitime bakışlarından, şu ana kadar yaptıklarından ve yapacaklarından sözetmemenin haksızlık ve vefasızlık olacağını düşünüyorum.Bu nedenle başarıda 1. decede pay sahibi olan eğitim kadrosunu, başarıya birebir imza atan gerçek kahramanları, onları sevgiyle eğiten ve yetiştiren öğretmen ve yöneticileri arka plana itmeden herkesin katkısı ve payı  oranında sözetmek için Gaziantep Özel Seçkin Koleji'deyim.

Yabancısı olmadığım ve "gönül bağım"olduğu bir okul, Seçkin Koleji.

Öğretmen kökenli oluşum benim için ayrı bir avantaj. Konuları, sorunları bildiğim için kolay ve tatlı para kazanmak yerine "az ama kutsal bir yatırım dalı olarak nitelendirdiğim "insana yatırım yapan" bu tür insanlara bir başka saygı, sevgi duyuyorum

Bu nedenle birbirimizin dilinden kolay anlaşacağımız "öğretmen kökenli" kurucu sayın İbrahim Kaçıran'ın odasının kapısını  kimseye sormadan çalıyorum.

Her zamanki gibi sıcak ve içten bir karşılama. Kahve çay molasını kısa tutup, önce kolay sorulardan başlıyorum.

Sayın Kaçıran, önce karşında "sporcu kimliği"gelen bir arkadaşın olduğunu anımsatmama gerek bile duymuyorum. Sözün özü, sportif başarılarınıza daha çok değinmenizi rica edeceğim. Elbette buraya gelip bilim alanındaki başarılarınızı, eğitimin "dağ gibi" sorunlarını, üniversite sınavlarındaki Gaziantep'in kendisine hiç yakışmayan durumunu da üç kurucu ile ayrı ayrı az ve özce değinmek istiyorum.Şimdi soruyorum:

Halil Alpay : Spor, Özel Seçkin Koleji'nde neden çok seçkin bir aktivite ?

İbrahim Kaçıran   : Sayın Alpay, Spor ; Evrensel kültürün bir parçası, dünyada dili, ırkı, dini faklı insanları birleştiren önemli bir araç. Dünya barışına katkı sağlayan çok önemli bir etkinlik.İnsanları fiziksel yararları yanında ruhsal sağlığını da olumlu etkileyen, sosyal ve moral kazançlar sağlamak amacıyla yapılan hareketlerin tümü olarak özetleniyor. Yaygın ve popüler oluşuyla genç kuşaklar ve türlü sınıflar üzerindeki etkisiyle önemli bir toplumsal olgu. Kimi için eğlence, bir saygınlık veya bir dinlenme kaynağı. Aile ortamında ya da toplumsal ortamda uyum sağlamayan gençler spora yöneldikleri zaman psikolojik boşalım nedeniyle rahatlamakta, dengeli bir kişiliğe kavuşmakta. Siz söyleyin bir eğitimci olarak, genç bir kuşağa bu kadar yararlı, katkı sağlayan bir aktiviteye yani spora, Özel Seçkin Kolejinde" çok özel seçkin" bir yer vermemizden doğal ne olabilir. ( Bu arada kuruculardan sayın Rıfat Ayalp yanımıza geliyor. Hoş geldiniz demek için. Hazır bulmuş iken hemen soruyorum )

Halil Alpay : Sayın Ayalp : Size spor dışı bir soru soracağım. Özel Okulculuğun Gelişmesi Yönündeki Düşünceleriniz.

Rıfat Ayalp  : Bu konuda özel okul kurucuları olarak aynı düşünceyi paylaşıyoruz. Öncelikle "özel okullarla ilgili zihniyet değişikliğine gereksinim bulunduğunu, özel okulların özel sektör tarafından işletilen bire "devlet okulu" olduğunu, özel okula giden her öğrencinin resmi okullardaki öğrenci yoğunluğunu hafifleteceğini ve resmi okullardaki öğrencilerin daha iyi bir eğitim almalarına olanak ve fırsat vereceğini asla göz ardı etmemeliyiz görüşünü aynen benimsiyoruz. Özel Seçkin Koleji olarak; "Çocuğunu özel okulda okutmak isteyen velilere devlet mali destek vermeli ve M.E.B özel okullardan hizmet satın alarak yükünü hafifletip, devlet okullarındaki kaliteyi yükseltmelidir.( zaman ve sayfa darlığı bir önemli soruyu hemen okulun bayan kurucusu sayın Sibel Akan'a yöneltmemize neden oluyor.)

Halil Alpay : Sayın Akan, sizi diğer okullardan farklı kılan bir eğitim modeliniz var mı ?

Sibel Akan  : Sayın Alpay, olmaz olur mu ? Bu okulda farkımız fark edilmeli ki tercih edilelim. Örneğin Finlandiya modeli. Özetle "Herkesin katılabileceği bir şeyler olduğu ve bazı konulara takılıp kalanların ihmal edilmemesi, bu tür öğrencilerin rehber öğretmenlerce desteklenmesi, ayrıca zeki öğrencilere daha yakından eğilebilmeyi prensip haline getirdik.

Öğrencilerimiz rahat ve samimi bir ortamda ders görüyor. Sistemin başarısı "özün ayrıntılardan arındırılmasında yatıyor".

Eğitimi bir kalkınma modeli olarak alarak, eğitimin temel dinamiği olan "insanın"göz önünde bulundurulması okulumuzun temel felsefesi. Faklılığımız özet olarak bu. ( 3 kurucu da dolu dolu. Ama amacımız bu okuldaki spor başarıları. Şimdi başarıda ter dökenler katkıda bulunanalar konuşacak.