Tüm Haberler
Tüm Duyurular

MASAL GİBİ BİR YARIŞMA
<< Geri DönBana bir masal anlat baba
İçinde bütün oyunlarım
Kurtla kuzu olsun
Şekerle bal
                                                                                        
   Özel Seçkin Koleji, Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu, YA-PA Çocuk Kulübü ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen aile katılımlı “BENİM ÖYKÜM” projesi göz doldurdu.
Projeye Milletvekili Mehmet Erdoğan, Vali Yardımcısı İbrahim Yurdakul, Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Abdurrahman Kadayıfçı,  Emniyet Müdür Vekili Bülent Yavaşoğlu,    Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Şahinbey İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Celal Kartal, Kent Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Kemal Küçükcan, İl Genel Meclisi Eğitim Komitesi Eyüp Özcan  ve çok sayıda davetli katıldı.
   Burada bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Konu eğitim olmasına rağmen her kamu kurum ve kuruluşundan temsilciler katıldığı halde İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden hiç kimsenin katılmaması dikkat çekti. Davetliler arasında şube müdürü Celal Kartal vardı; ancak o da Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubunun üyesi olduğu için katılmıştı.
   Farklı okullardan katılan 5 ve 6 yaş grubunda bulunan çocuklar jürinin karşısında hayallerini resimle ifade ettiler. Jüri, çocuklarımızın hiç kimseden yardım almadan çizdikleri resimleri değerlendirerek 4 yaş grubundan 10 ve 5 yaş gurubundan da 10 kişi olmak üzere toplam 20 kişiyi seçti.
İlk yirmiye giren çocuklar, Özel Seçkin Koleji tarafından bisiklet, çalışma masası, sandalye ve resim seti ile ödüllendirildi.
   Okul öncesinin her evresi şüphesiz çok önemlidir. Ama 0–5 ile 0–6 yaş döneminin hassasiyeti kesinlikle tartışılamaz. Bu dönem, çocuklarımızın temelini oluşturur. Bu dönemdeki doğru yönlendirme de onların yaşam boyunca güvende olmasını sağlar.
   Daha sonraki dönemlerde alacakları eğitim ve hayata atıldıktan sonraki başarılarının bu dönemle yakından ilgisi olduğu konunun uzmanları tarafından da ifade edilmektedir. Bu dönemde çocuklarımızın yaşayacağı her türlü olumlu olumsuz davranışlar, ilerleyen yıllarda kişiliklerini etkileyen sebepler olarak karışımıza çıkacaktır.
   Özel Seçkin Koleji’nin gerçekleştirdiği “Benim Öyküm” projesi, bir yarışmadan çok okul öncesi eğitimde çocuklarımızı hayata hazırlarken, sosyalleşme, paylaşma özgüven, iş birliği, yaratıcılık, kendini ifade edebilme, başkalarının hakkına saygılı olma, kendi haklarını koruyabilme, ana dilini doğru kullanma, sorumluluk alabilme, kısaca yavrularımıza ayakları üzerinde durabilme davranışlarını kazandırmaya yönelikti.
   Sosyal etkinlikler, çocuklarımızın gelişim düzeylerine göre planlandığında tek başlarına ihtiyaçlarını gidermeyi, bağımsız hareket edebileceklerinin farkına varmayı ve kendilerine olan güvenlerinin artmasını sağlar.
   Kazandırılmak istenen bu davranışlar beceriye dönüştüğünde, okul öncesi eğitim de amacına ulaşmış olur.    Çocuklarımız adına en doğru eğitimin, ebeveynlerle eğitimcilerin işbirliği yapma gereğine inanan Özel Seçkin Koleji’nin seçkin kadrosu resimli benim öyküm projesini bu bakış açısıyla hayata geçirmiştir.   
   Bu gerçeği bilen gelişmiş ülkeler, bu dönemdeki çocukların tamamına yakınını okullaştırmıştır; hatta bazı ülkelerde bu oran yüzde yüzlere varan seviyeye ulaşmıştır. Örneğin AB ülkelerinde okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranı %36–%100 arasında iken, ülkemizde bu oran sadece %21 seviyesindedir.
   Bu nedenle, geleceğimiz olan çocuklarımız için bu tür etkinliklerin kesintiye uğramaması; hatta artırılarak sürdürülmesi okul öncesi eğitime, dolayısıyla çocuklarımıza ve ülkemizin geleceğine büyük hizmet olacaktır.
   Unutmayınız ki, güzel Türkiye’mizin aydınlık yarınları çocuklarımızın elinde şekillenecektir. Çünkü her çocuk özeldir, her çocuk güzeldir.

İbrahim KAÇIRAN
Kurucu