Tüm Haberler
Tüm Duyurular

KADINLARIMIZ ÇİÇEKTİR
<< Geri DönKadın bacı, kadın ana, kadın ulvi bir mânâ
Kadın özge can’dır ki, gerek iki cihâna.

                                                 Yusuf Akyüz
       
      8 Martta Dünya Kadınlar Gününü kutlayacağız. Yazıma bu nedenle güzel bir şiirden alınmış dizelerle başlamak istedim.  Hepimiz göreceğiz her konuda olduğu gibi bu konuda da herkes televizyonlara çıkacak ve kadınlarımıza övgü dolu sözler söyleyecekler. Ancak hiç kimse ülkemizde kadınlarımız hak ettiği yerde midir? Onlarla ilgili yapılan hizmetler yeterli midir? Toplumun ve ailemizin kadınlara bakış açısı nasıldır, kadınlarımızın sahip olduğu bilgileri değerlendiriliyor mu? Bu konuda verdiğimiz mücadele yeterli mi?  Bizler kadınlarımızın mücadelesinde onların yanında olabiliyor muyuz?  Diye düşünmeyecek.
     Öyle bir toplumda yaşıyoruz ki eşinin başarısını dahi göz ardı eden, ailede kendisini tek egemen olarak gören erkeklerimiz iş söyleve gelince ne vaatlerde bulunacaklar hep birlikte göreceğiz.
     Dünyada ve özellikle ülkemizde kadın olmak. Tüm insani özelliklerle birey olup kadınlığı hissedebilmek, yaşayabilmek, insan olarak değer görmek, kadın olarak kabul görmek çok zor. Ancak bütün bunlar tüm kadınların, en azından insan olarak hakkı değil midir?
     Dünyada ve özellikle ülkemizde kadın olmak, bireyliğini ilan edip, dimdik ayakta durmak, kadınlığını hissedip yaşamak gerçekten çok zor; ama imkânsız değil.  Kadınlık adına, insanlık adına onlara saygıyla, anlayışıyla yaklaşıp destek olmamız gerekmez mi?
     Hiç düşündünüz mü? Kadınlarımız olmadan hayat olur mu bizim için? Onlar bizim anamız, bacımız, eşimiz, kızımız… Kısaca her şeyimiz. Onları anlamak kolay değil. Bazen bir bilmecedir davranışları, bazen her hareketi, her konuşması büyüler, sihirli bir bulmacadır bazen. Bazense alır götürür sizi başka dünyalara. Bizim kadınlarımız fedakârdır. Çekinmez çalışır tarlada, bağda, bahçede, hem de sırtında bebeğiyle… Yeri gelir cephede savaşır kahramanca. Bir milletin geleceğini var eder hiç yoktan. Yeri gelir bir anıt olur mesaj verir yurdum insanına. Bazen evinde çocuğunun anasıdır. Bazen kara tahtada eğitmeye çalışır körpecik beyinleri. Bazen can verir en ağır hastalara. Tarih boyunca anmadık mı o değerli insanları. Bazen Havva oldu adları insanlığın temelini attı, bazen Hürrem Sultan oldu devlet yönetti, bazen Elif oldu yürü dedi kağnısına mermi taşıdı erine, bazense Zübeyde oldu öyle bir evlat yetiştirdi ki bir milletin kaderini çizdirdi…
     Peygamberimizin "Cennet anaların ayakları altındadır." sözleri, analarımızın ne denli değerli olduğunu göstermesinin yanında en büyük görevi analık olan kadınlarımızın yaşamımızdaki önemini de ortaya koymuş olmuyor mu?

     Öyleyse gelin yüz yıllarca ihmal ettiğimiz kadınlarımıza bu günden sonra gereken değeri verelim. Hiç vakit kaybetmeden, en azından bugünden itibaren…
     Gün kadınların. Gelin bugün onları yürekten kutlayalım. Onlara sevgi ve saygımızın bir buketle ya da bir armağanla sınırlı olmadığını söyleyelim ve gösterelim.
     Ve en önemlisi, onlar olmadan insanın ve yaşamın olamayacağının bilinciyle onlara layık oldukları değeri verelim. Tüm kadınlarımızın sadece bugünü değil her günü kutlu olsun.

İbrahim KAÇIRAN
Kurucu