Tüm Haberler
Tüm Duyurular

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI?NDAN YENİ HABERLER
<< Geri DönCehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları vardır, cehaletin ise hiçbir sınırı yoktur.  Wehopi Goldberg

            Bu hafta Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamış olduğu yeni haberleri değerli okuyucularımla paylaşmak istedim. İşte o haberlerin bazıları;

 • Milli Eğitim Bakanlığı, 8 bin 285 kadroya, 46 alandan, 2007 ve 2008 KPSSP10 puan üstünlüğü esasına göre atama yapacağını bildirdi. Bakanlık, şubat ayında ilk atama olarak sadece 7 bin 535 kişi atayacak. Atamalar, 25 Şubat 2009 tarihinde bilgisayar ortamında yapılacak.
 • Milli Eğitim Bakanlığı 2008 ÖSS’de Türkiye ortalamalarını açıkladı. Buna göre, Türkiye ortalaması Say-1’de 194.207, Say-2’de 205.787, Söz-1’de 217.630, Söz-2’de 203.730, EA- 1’de 213.734, EA- 2’de ise 202.928 puan oldu.
 • MİLLİ Eğitim Bakanlığı bir öğretmende bulunması gereken bilgi, beceri ve tutum özelliklerini tespit ederek yayımladı.
 • Velilerin internet üzerinden çocuklarını izlemelerine imkân veren sistemler, Milli Eğitim Bakanlığı talimatıyla kaldırılıyor. Talimat yazısında, kameraların çocukların kişiliğinin gelişmesini engellediğine, çocuk ve eğitmen haklarını ihlal ettiğine dikkat çekildi.
 • Yunanistan, AB projeleri kapsamında Türk gençlerine yönelik dil ve lisansüstü araştırma bursları verecek.
 • Milli Eğitim Bakanlığınca, MEB Şura Salonu´nda "Yurt dışında Lisansüstü Eğitime Gönderilecek 1000 Öğrenci" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 • Türk Eğitim Sen, MEB’in merkez ve taşra teşkilatlarında 25 bin civarında vekâleten ve geçici görevlendirmeyle çalıştırılan yönetici olduğunu ifade etti.
 • Türk Eğitim-Sen, MEB’in Türkiye genelinde geçici olarak görevlendirilen idareci kadrosunun asaleten atanması için 81 ile gönderdiği genelgeye rağmen, münhal bulunan yöneticilik kadrolarını duyuruya çıkarmaması gerekçesiyle, 41 ilin valiliği ve il milli eğitim müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulundu.
 • MİLLİ Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının (AOÖBP) kaldırılması gerektiğini belirtti. Çelik: “Türkiye genelinde bu kararın uygulanması eşitsizliği giderir” dedi.
 • İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıflar için yapılan Seviye Belirleme Sınavı´na başvuru tarihleri belli oldu. Başvurular, 2–20 Mart 2009 tarihleri arasında yapılacak. Özel Öğretim Kurumları’nda ücretsiz veya burslu okutulacak öğrenci ve kursiyerler hakkında yönetmelik yayımlandı. Buna göre özel öğretim kurumları, bünyesindeki öğrenci sayısının yüzde üçünden az olmamak üzere ücretsiz öğrenci okutacak. Milli Eğitim Bakanlığı bu oranı isterse yüzde ona kadar artırabilecek.
 •  Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk (DPY-B) ismiyle yapılan sınavın adı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) olarak değiştirildi.
 • MEB ilk ve orta dereceli okulların güvenliğini sağlamak için güvenlik elemanı alacak. Buna göre müdürlük ve müdür yardımcılığı kadrosu bulanan merkez ve taşra okullarında gece çalıştırılmak üzere her okula iki kişi güvenlik elemanı alınacak.
 • Yabancı uyruklu öğrenci sınavına başvurular 20 Şubatta sona erecek.
 • Uluslararası Çalışma Teşkilatı (IlO) Türkiye Temsilcisi Gülay Aslantepe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´nın çocuk işçiliğinin önlenmesi amacıyla bir çalışma yaptığını söyledi.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında kâğıt, fotokopi makinesi mürekkebi gibi sarf malzemeleri artık tarih oluyor, e-devlet uygulaması ile doküman yönetim sistemi uygulaması başlıyor.
 •  Millî Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında "okul futbolunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına" ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.
 • Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İlköğretim 4. ve 5. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin spora yatkınlıklarını belirlemek amacıyla boyunu, kilosunu, kas kuvvetini ölçecek, vücut tipini belirleyecek. Bu çalışma sonucunda ülke genelinde öğrencilerin spora fiziksel uygunluk normları ve vücut tiplerinin özellikleri tespit edilmiş olacak. Bu testler belirtilen yaş grubundaki öğrenciler için her yıl tekrarlanacak. Projenin ikinci adımı olarak da öğrencilere ilişkin elde edilen bilgilere göre, öğrencilere yetenek testi uygulanacak ve buna göre çocuğun spora ve spor okullarına yönlendirilmesi sağlanacak.
 • Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "İstihdam İçin Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü", "Mesleki ve Teknik Öğretim Kurumlarında İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi İşbirliği Protokolü" ve "Öğrencilerde Sosyal Güvenlik Bilincini Oluşturmaya ve Geliştirmeye Yönelik İşbirliği Protokolü" imzaladı.
 • Milli Eğitim Bakanlığı, Akbank ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG)arasında, ´Soran Sorgulayan Gençlik için Öğretmen Eğitimine Destek´ sloganıyla hazırlanan "Düşünme Gücü Projesi"nin protokolü, Sabancı Holding´de düzenlenen törenle imzalandı. 


İbrahim KAÇIRAN
Kurucu