Tüm Haberler
Tüm Duyurular

2009 ÖZEL YABANCI ORTAÖĞRETİM OKULLARINA GİRİŞ
<< Geri DönTürkiye Özel Okullar Birliği daha önce özel okullar sınavını (ortaöğretime öğrenci yerleştirme) dernek olarak kendileri ayrı yapıyordu. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl sadece yabancı özel okulların ayrı sınav yapabileceğini açıkladı.
      Hatta bakanlık 2008–2009 eğitim öğretim yılında yabancı özel okulların sınav takvimini de belirledi. Bu sınava girmek isteyen 8.sınıf öğrencileri 16 Şubat–16 Mart tarihleri arasında kayıt yaptıracaklar. 31 Mayıs 2009 tarihinde de sınava girecekler. Bu sınavın sonucu da 25 Haziran da açıklanacak. Okul tercihinin yapılması ise 26 Haziran–15 Temmuz olarak belirledi.
      Özel yabancı okulların bazıları şunlardır;
Fransız Okulları: Saint – Benoit, Saint - Georges, Saint - Louis Dil Oğlanları Koleji, Saint – Pierre, Nötre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi, Saint Pulcherie, Saint - Josep´n Fransız Koleji, Saint – Esprit, İmmacule Conception Fransız.
Amerikan Okulları: Harput Amerikan Koleji, Robert Koleji, İstanbul Amerikan Kız Koleji, Merzifon Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji.
İtalyan Okulları: İtalyan Kız Ortaokulu, R. Scuole Femminiledi Büyükdere Santa, Maria, Yedikule İtalyan Okulu, R. Scuole Elementare Maschile, Beykoz İtalyan Okulu, Sainte, Marie İtalyan Okulu, Sacre Cour İtalyan Kız Okulu, Bartelemeo Giustiniani İtalyan Okulu, San - Pietro İtalyan Kız Okulu, İtalyan Kız Okulu, San - Pietro Okulu,
Alman Okulları: Ernst Ruter Okulu, İstanbul Özel Alman Lisesi.
   Acaba yabancı özel okullara tanınan bu hak, Türk özel okullarına neden tanınmaz? Eğer bütünlüğü sağlamak amacıyla yapılıyorsa, Türkiye genelinde 8.sınıflara yönelik tek bir sınav yapılır, herkes aldığı puana göre bir ortaöğretim programına yerleştirilir. Yani ayrı sınav yapma yetkisini yabancı okullara da vermezsiniz dolayısıyla kimse rahatsız olmaz.
   Ama hayır yabancı özel okullar müstakil sınav yapabilir, fakat Türk özel okulları yapamaz derseniz bu yaklaşım doğru olmaz. Sonra ülkemizde yabancılara verilen değer neden kendi insanımıza verilmez anlamış değilim. Neden hep onlar imtiyazlıdır? Neden kendi ülkemizde yabancılarla eşit haklara bile sahip değiliz?
   Hâlbuki yabancı ülkelerde durum bunun tam tersidir. Bir yakınım anlatmıştı; İngiltere de bir İngiliz vatandaşının malına veya canına zarar verildiğinde failleri derhal bulunur ve adalete teslim edilir, ama mağdur İngiliz vatandaşı değil ise faili meçhul kalabilir demişti.
Bu konu bana biraz da turizm alanındaki rezaleti çağrıştırdı. İddiaya göre Türkiye de lüks otellerde yabancılar günlük 20–30 Euro ya tatil yaparken, kendi insanımız bu tatili 90–100 Euro ya yapabiliyor.
   Ben burada yabancı düşmanlığı yapmıyorum. Benim insanım yurt dışında evleri çoluk çocuğuyla birlikte yakılırken, ikinci sınıf vatandaş muamelesi görürken, fazlasını istemiyoruz hiç değilse kendi ülkemizde biz de yabancılarla eşit haklara sahip olalım. Bundan daha insani daha doğal bir istek olabilir mi?
   Konumuza dönecek olursak bakınız Türkiye de 2595 özel okulda 390.622 öğrenci okumakta, 43 bini öğretmen olmak üzere toplam 50 bin insan istihdam edilmektedir. Ayrıca bu okullar devlete trilyonlarca lira vergi ödemektedir.
   Bu tabloya göre Milli Eğitim Bakanlığının nezaretinde Türk özel okulların kendi sınavını yapmalarının Allah aşkına kime ne zararı vardır?
Bu durum merhum Necip Fazıl’ın şu mısralarını hatırlattı bana;

Nerede kardeşlerin, cömert Nil, yeşil Tuna?
Giden şanlı akıncı, ne gün döner yurduna?

Vicdan azabına eş kayna kayna Sakarya.
Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya!İbrahim KAÇIRAN
Kurucu