Tüm Haberler
Tüm Duyurular

İNSANLARIN KARAKTERİ DEĞİŞİRMİ ?
<< Geri Dönİnsanları sürekli yargılarsanız onları sevmeye vaktiniz olmaz.
                                                                            ANONİM
 
     Normal gibi görünen anormal insanlara her yerde rastlamak mümkündür. Bunlar üniversiteyi bitirebilirler, işleri, güçleri, eşleri dostları olabilir.
     Sever, sevilir hatta sosyal yaşamda başarılı da olabilirler. Ancak temel bir sorunları vardır, ruhen hasta, manen ve madden de açtır bu insanlar. Her şey onların istediği gibi giderse ancak o zaman normal insanlar gibi davranabilirler.
     Çevresindeki insanlardan bitmeyen talepleri olur, vermeye değil almaya programlıdır bunlar. Hiçbir şey vermeden hep isterler. Verdiğiniz sürece sizden iyisi yoktur.
     Yüzünüze gülerler, sizi överler, ne kadar sevimli, ne kadar iyi bir insan olduğunuzu her fırsatta söylerler. Ancak durum her an aleyhinize değişebilir. Diyelim ki, her şey onların değil de sizin istediğiniz gibi gidiyor, ya da bir şey talep ettiniz ve bu onların hoşuna gitmedi. İşte o zaman kıyamet kopar ve artık sizden kötüsü yoktur.
     Kendilerini sık sık överken sizden de kendilerini onaylamanızı beklerler. Eğer onlara övgüler yağdırırsanız bu onların çok hoşuna gider. Elbette insanların doğası gereği övgü her insanın motivasyonunu artırır, ancak bu tipler komplekslerinden dolayı övgüye daha çok ihtiyaç duyarlar. 
     Bu tür insanlarla iç içe, yan yana yıllarca yaşasanız bile, onların anormal insan olduğunu fark edemeyebilirsiniz. Ancak belirgin bir ilişkiniz olursa ya da sizden temin etmek istedikleri menfaati elde edemezseler, işte o zaman içindeki kini kusmaya başlarlar ve sizde onları tanımaya başlarsınız.
     İnanamazsınız!  Bu daha önce tanıdığım insan mıdır demekten kendinizi alamazsınız. Beklentilerine cevap verilmediği zaman son derece saldırgan olurlar. Kuyruğuna basılmış kedi gibi ciyaklamaya başlarlar. Yani başka bir deyişle kuzu postundan canavar çıkar.
     Bu tipler genellikle, olaylar karşısında, diğer insanlardan daha farklı tepkiler verirler. Başkalarının önemsemediği sorunları onlar önemseyebilir ya da bu sorunlara kafa yorarak zaman ayırabilirler.
     Kendilerini hep akıllı sanırlar, sürekli eleştirirler, her şeye karışırlar, hiç kimseyi beğenmezler. Her konuyu bildiklerini sanır doğru yanlış demeden yorum yaparlar. Hayatın kurallarına pek uymazlar, takıntıları ciddi boyuttadır, psikolojik sapmalarını gizlemeye çalışırlar ve mütevazı değillerdir.
     Peki, bu insanları değiştirmek mümkün mü?  Bence hayır! Çünkü insanlarda bazı şeyler kalıplaşmıştır, düşünceler, hareketler ve davranışlar gibi. Yani bilinçaltına yerleşmiştir, bunların değişmesi mümkün değildir.   
     Akrep nehrin karşı tarafına geçmek istemiş ama mesafe uzun olduğu için geçememiş. Çaresizlik içinde nehrin kıyısında gezinirken bir kurbağa ile karşılaşmış. Kurbağaya “Beni nehrin diğer tarafına geçirir misin?” demiş. Kurbağa da “Seni sırtıma alır geçiririm ama sen beni sırtımdan sokar zehirlersin” demiş. Akrep zehirlemeyeceğine dair söz verince, kurbağa akrebi sırtına alarak nehrin karşı tarafına geçirmiş. Akrep kurbağanın sırtından tam inerken onu sokarak zehirlemiş. Kurbağa ölmeden önce “Hani sırtımdan sokmayacaktın” deyince Akrep “ Ama bu benim karakterim” demiş.
     Evet, karakterler çok kolay değişmez. Ha belki çok sıkı bir eğitimle kısmen de olsa acabadiyeceğim, ama herkesin bunu başaramayacağı kesindir.

İbrahim KAÇIRAN
Kurucu