Tüm Haberler
Tüm Duyurular

AVRUPA BIRLIGI COMENIUS OKUL ORTAKLIGI PROJESI
<< Geri Dön   Avrupa Birliği Comenius okul ortaklığı projesi kapsamında Özel Seçkin Koleji ve Fen Lisesi 13.01.2008 ile 20.01.2008 tarihlerinde proje çalışmaları amacıyla İsveç’in Eskilstuna şehrine gitti. Bu proje çalışmalarına okul kurucularımızdan İbrahim Kaçıran, Özel Seçkin Koleji ve Fen Lisesi Müdürü Ö. Refik Bilici, Lise İngilizce Zümre Başkanı İbrahim Sevimli, İlköğretim İngilizce Zümre Başkanı Mustafa Şenel ve Fen Lisesi öğrencilerimizden M. Ali Şimşek, Ece Bayram, Özge Tütüncüler, Okan Yakıt ve Eray Yalın katılmışlardır.
     AB Comenius projelerinin amacı; farklı kültür ve ülkelerden öğrencileri bir araya getirerek kültürel ve sosyal açıdan etkileşimlerini sağlamak ve aynı zamanda öğrencilerin yabancı dil gelişimlerine de katkıda bulunmaktır.   
     Söz konusu projenin koordinasyonunu İsveç ve Norveç ülkeleri yürütmekte olup, mevcut proje iki farklı bölümden oluşmaktadır: Müzikal tiyatro ve web sitesi. Projenin müzikal tiyatro kısmı göç konusunu irdelemektedir. Bu tema ile farklı kültürlerden insanların bir arada yaşayabilme mücadelesi ortaya koyulmaktadır.
     Buna paralel olarak projenin web sitesi bölümünde proje öğrencileri, İsveç’in belirlemiş olduğu konularla ilgili makaleler yazmakta ve bu çalışmalar katılımcı okulların ve oluşturulan ortak web sitesinin içeriğinde yer almaktadır. Projenin web sitesi, İsveç’in yapmış olduğu koordinasyonla gerçekleştirilmektedir.
     Yürütmekte olduğumuz projenin ikinci buluşması, 2008 yılının Ekim ayında Gaziantep Özel Seçkin Koleji ve Fen Lisesinde olacaktır. Gaziantep Özel Seçkin Okullarının ev sahipliği yapacağı bu etkinliğe program ortaklarından İspanya, İsveç, Norveç ve muhtemelen İtalya ve İsviçre’nin de katılımı şeklinde gerçekleşecektir. Özel Seçkin Fen Lisesinin de dâhil olduğu bu proje 2009 Hazirana kadar devam edecektir. 2009 yılı içerisinde sırasıyla İspanya ve İsveç’te devam eden program, Norveç’te son bulacaktır.
     İsveç’te yapılan çalışmalar sırasında okulumuz İlköğretim İngilizce Zümre Başkanı Mustafa Şenel’in Türkiye’yi tanıtım sunumu ve sevgili öğrencilerimizin olağanüstü performansı adeta göz doldurdu.
     Mustafa Şenel’in Gazi Mustafa Kemal’i, Yunus Emre’yi, Mevlana’yı, Zeugma’yı, Ayasofya’yı, Topkapı Sarayını, Türkiye’nin her tarafındaki tarihi ve turistik yerleri tanıtması görülmeye değerdi.
     Ayrıca Lise İngilizce Zümre Başkanı İbrahim Sevimli’nin, öğrencilerimizi ve diğer katılımcı ülke öğrencilerini sahnede çalıştırması, yazmış olduğu göçü anlatan şiirlerin Norveç ve İspanya’dan gelen müzik öğretmenleri tarafından bestelenerek yorumlanması ve öğrencilerimizin kusursuz İngilizce konuşmaları, göç ile ilgili yazdıkları drama, sahne performansları diğer ülkelerden gelen konukları büyüledi.
     Bu güzel performanstan dolayı ikinci çalışmanın adresi Özel Seçkin Koleji olarak belirlendi. Dolayısıyla Özel Seçkin Kolejinin öğrenci ve öğretmenleri Türkiye’yi Norveç, İsveç, İspanya, İsviçre ve İtalya ile buluşturmayı başardı. Bu okulun bir kurucusu olarak öğretmen ve öğrencilerimizle gurur duyduğumu söylemeden geçemeyeceğim.
     Diğer proje ortağı bazı ülkelerin ise, hiç hazırlık yapmadıklarını, bazılarının öğrenci bile getirmediklerini, bazılarının da sembolik öğrencilerle tatil amaçlı geldiklerini gördüm.
     Başarımızı gören diğer ülkelerin de, Türkiye adına bizleri tebrik etmeleri ve bizlerin İsveç basınında yer almamız bizim için gurur kaynağı olmuştur.
     Avrupa’nın seçkin ülkeleri arasında en güzel şekilde Türkiye’yi temsil eden Özel Seçkin Koleji’nin açık farkla onlardan daha başarılı bir çalışma sergilemelerinden dolayı emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür eder, bu yolda başarılarının devamını dilerim.