Tüm Haberler
Tüm Duyurular

İLKÖĞRETİM VE SEVİYE BELİRLEME SINAVI
<< Geri Dön  “Gençleri eğitmenin amacı onları yaşamları boyunca kendi kendilerini eğitmeye hazırlamaktır.” Victor Hugo
 
   Milli Eğitim Bakanlığı, OKS yerine uygulamaya koyacağı yeni sistem kapsamındaki Seviye Belirleme Sınavı (SBS) hazırlıklarında son aşamaya gelindiğini açıkladı.
   Hem de bu yılın sonunda 6.sınıflar 22 Haziranda,7.sınıflar da 29 Haziranda yeni modele göre sınava alınacaklar.
   Sistem AB standartlarında olup, ortaöğretime geçiş, tek sınava bağlanmadan, sürece dayalı ve objektif bir yerleştirmeyle gerçekleştirilecektir. Ayrıca eğitim öğretimdeki kaliteyi artırarak ve okul dışı eğitim öğretim faaliyetleri okul programıyla uyumlu hale getirilecektir. Özetle, okullar arasındaki farklılıkları gidermeye yönelik veriler oluşturacak ve 3 yıla yayılan sınıf müfredatına odaklı olan sistem öğrencilerin üzerindeki sınav kaygısını azaltacaktır.
   Buraya kadar her şey çok güzel, hiç bir sorun yoktur. Peki, ama bu birazda sınav kondu olmuyor mu? Kesinlikle inanıyorum ki, bu sistemi Türkiye’de bilmeyen çok sayıda öğretmen ve idareci vardır. Dolayısıyla öğrenciler yeni sistem hakkında bilgilendirilmediğinden yeni sisteme göre hazırlanamayacaklardır.
   Madem sistem bu yıl uygulanacaktı, neden okullar açılmadan yaz tatili içerisinde idareci ve öğretmenler bir hizmet içi eğitimden geçirilerek bilgilendirilmedi? Alt yapısı hazırlanmadı?
   Umarım geçmişte olduğu gibi, alt yapısı hazırlanmadan uygulamaya konulan kredili sistem mağdurları gibi yeni mağdurlar yaratmayız.
   Şayet, sistem son anda herhangi bir kazaya kurban gitmese şöyle işleyecektir. Sınavlarda öğrencinin devam ettiği sınıftan soru çıkacak, ama alt sınıftan soru sorulmayacaktır.
   6.sınıflarda, Türkçe 19, Matematik 16, Fen Bilgisi 16, Sosyal 16, Y.Dil 13 olmak üzere toplam 80, 7.sınıflarda, Türkçe 21, Matematik 18, Fen Bilgisi 18, Sosyal Bilgiler 18, Y.Dil 15, 8.sınıflarda, Türkçe 23, Matematik 20, Fen Bilgisi 20, Sosyal Bilgiler 20, Y.Dil 17 olmak üzere toplam 100 soru sorulacaktır.
   Bu sınıflarda ayrıca Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden de soru sorulacak.
   6.7.ve 8.sınıfların yılsonunda Seviye Belirleme Sınavı (SBS), merkezi sistemle yapılacak ve sonucu %70 etkileyecek. Yılsonu başarı puanının %25’i alınırken, Yöneltme ve Davranış Puanı da %5 olarak alınacak. 
   Böylece her sınıf için ortaöğretime yerleştirme puanı hesaplanacak. Her sınıf için elde edilen bu sınavlardan 6.sınıfların %25’i, 7.sınıfların %35’i, 8.sınıfın %40’ı alınarak, ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede esas alınacak olan genel ortaöğretime yerleştirme puanı elde edilecek.
   Genel ortaöğretim puanları ilan edildikten sonra, öğrenciler okulların kontenjanlarına göre tercihlerini yapacaklar. Ancak Fen, Anadolu, Sosyal Bilimler ve Öğretmen Liseleri’ni, öğrencilerin tercih edebilmesi için belirlenen baraj puanını geçmeleri istenecek.          
YENİ HABERLER

   Yabancı dil eğitimi değişiyor. MEB ile Intel arasında protokol imzalandı. MEB ile Intel arasında “yüz yüze ve online eğitimi bir arada içeren yeni bir karma eğitim modeline geçmeyi amaçlayan” iş birliği protokolü imzalandı.
   Sözleşmeli öğretmenlerin adaylık işlemleri,  mesleki eğitim adı altında temel, hazırlayıcı ve uygulamalı eğitime tabi tutulup başarılı olanlar KPSS puanı ile kadroya atananlar tekrar aynı eğitime tabi tutulmayacaklarına dair onay uygun görüldü.
   Bakanlık, İlköğretim öğrencilerine bilgisayar üzerinden interaktif yöntemle öğretmeyi amaçlayan yeni bir sistemi uygulamaya hazırlanıyor.
   Milli Eğitim Bakanı, terörist saldırısı sonucu şehit düşen askerlerin ismini okullarda yaşatacağını açıkladı.
   Sendika temsilcileri “Danıştay’ın durdurma kararına” rağmen vekâleten atamaların devam ettiğini belirtiler.
   Avrupa insan hakları mahkemesi (AİHM) zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile ilgili davada, dersin zorunlu kılınmasının insan özgürlüklerini engellediği kararını verdi.
   Milli Eğitim Bakanı, on bin sözleşmeli öğretmen atamasının 2007 Aralık ayı içinde yapılacağını açıkladı.
   MEB ile Avrupa Birliği Türkiye delegasyonu arasında imzalanan 5 yıl süreli Temel Eğitim Destek Programı (TEDP) çerçevesinde 16 ilde yapılan 153 adet eğitim binası, 31 Ekimde Adıyaman-Kâhta’da düzenlenecek temsili bir törenle teslim alınacak. Program bütçesinin 75 milyon auroluk kısmı ile 81 okul ( 767 derslik) 11 halk eğitim merkezi, 37 lojman, 20 yurt,  bir spor salonu ve 3 yemekhaneden oluşan toplam 153 adet eğitim binası yapımı tamamlandı.
  Eğitim adına faaliyet gösteren bazı sendika temsilcileri, ” Bakanlık bünyesindeki genel müdürlük ve daire başkanlığı sayısı azaltılmalı, bazı yetkiler İl müdürlüklerine devredilmeli, öğretmenlik mesleği geliştirilmeli, ücretler ve sosyal haklar yeniden düzenlenmeli, mesleki saygınlık arttırılmalı, sözleşme uygulamasına son verilmeli, hizmetli ve memur açığı kapatılmalıdır” dedi.
  Bakan, Hüseyin Çelik eğitim öğretim yılının başlangıcında bir takım sorunlar yaşandığını belirterek, kurumsal olarak gördüğümüz bu aksaklıkların ilçe yöneticilerimiz tarafından doğrudan bakanlığa iletilmesini sağlamak amacıyla “Acil Çözüm Merkezi” oluşturduklarını bildirdi.
   Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bölgeler arası eşitsizliğin dengelenmesi için dezavantajlı illerde eğitim gören öğrencilere (doğu ve güneydoğudaki bazı iller) SBS’ de ek puan verilmesini önerdi.
   Milli Eğitim Bakanı İstanbul’da tam gün eğitim yapan okullarda sağlıksız beslenmenin önüne geçebilmek için öğlen yemek vermeyi yasakladı.

İbrahim KAÇIRAN
Kurucu