Tüm Haberler
Tüm Duyurular

DERSHANELER KAPATILMAMALI
<< Geri DönDershane sahiplerinin olası bir kapatma durumunda, nakit olarak ödemeleri gerekecek olan 900 bin ila 1 milyon lira civarında bor­cun altına gireceklerini de kayde­den Kaçıran, "Maliye Bakanı Mehmet Şimşek´in açıkladığı vergi rakamlarına göre, dershanelerin kapanmasıyla bir­likte devletin ortalama yıllık vergi kaybı 385 milyon lira civarında olacaktır" ifadelerini kullandı.

 

"MERDİVEN ALTI KURUMLAR TÜRER"

Eğitim ve öğrenim hakkının temel haklardan biri olduğuna da vurgu yapan Kaçıran, kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağını belirtti. Kaçıran ayrıca, dershanelerin ka­patılması halinde merdiven altı eğitim kurumlarının türeyeceğini kaydetti.

 

BU YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ"

Servet Bozkurt´a dershanelerle il­gili önemli açıklamalarda bulunan ve dershanelerin ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kaçıran, bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini ifade ederek, bakın dershanelerle ilgili sorulara nasıl cevap verdi.

 

Servet BOZKURT: Dershaneler, hangi ihtiyaçlara cevap veriyor?

İbrahim KAÇIRAN: "Özel okulların genellikle büyük yerleşim yerlerinde yoğunlaş­ması, kırsal kesimdeki öğrenci­lerin fırsat eşitliğini yakalayabilmesi, Doğu hizmetini tamamlayan öğretmenlerin Doğu illerini tercih etmemesi, ortaokul­dan liseye, liseden üniversiteye, üniversiteden sonra ise; işe gir­işte merkezi sınav sisteminin uygulanması ve okullardaki ölçme sistemiyle merkezi sınavlarda kullanılan ölçme sistemi arasındaki farklılık, dershane sistemine olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır."

 

Servet BOZKURT: Dershanelerin kapatılmasıyla dershanelerin yerine merdiven altı eğitim kurumları türer mi?

İbrahim KAÇIRAN: "Yapılan araştırmalarda dershanelere giden öğrencilerin yüzde 85´inin aile gelirinin, asgari ve asgari ücretin altında olduğu görülüyor. Özel okul ve özel ders imkânı bu­lunmayan dar ve orta gelir düzeyindeki öğrencilerin, devlet okullarının vermiş olduğu eğitim sebebiyle merkezi sınavlarda geride kalacakları aşikârdır. Dershanelerin kapatılması halinde bu ihtiyacın farklı adlarla (özel ders bürosu, eğitim koçluğu, kişisel gelişim merkezi, özel ders akademisi, eğitim akademisi, koçluk merkezi ve eğitim danış­manlık merkezi) merdiven alt­larına inmesine engel olunamayacaktır. Bu da kontrolün ve denetimin tamamen Milli Eğitim Bakanlığı´(MEB)ndan çıkmasına sebep olacaktır."

 

Servet BOZKURT: Dershanelerin kapatılması, Türkiye´ye maddi zarar verir mi?

İbrahim KAÇIRAN:"Dershaneler, eğitimde ve öğre­timde takviye hizmeti veren okul dışı çalışma, araştırma ve etüt hizmetleri veren kurumlardır. Türkiye genelinde yaklaşık 4100 dershane ve bu dershanelerde çalışan 100.000 öğretmen ve 25.000 civarında destek personel bulunmaktadır. Yan sektörleri ile (test ve kitap sektörü, kırtasiye, okul masa sandalye) 4 milyar lira gibi bir ekonomik veri oluşturmak­tadır. Dershanelerin kapatıl­masıyla birlikte bu kişilerin önemli bir bölümü işsiz kalacak, böylece yaklaşık 300 bin kişilik atana­mayan öğretmen ordusuna yeni isimler eklenecektir. Ayrıca, her yıl mezun olan öğretmen aday­larının önemli bir kısmı devlet tarafından atanamamaktadır. Bu kişilerin bir bölümü, dershanel­erde iş bulmaktadır. Der­shanelerin kapatılması durumunda, atanamayan öğret­menlerin son istihdam kapısı da kapanmış olacaktır."

 

"YILLIK 385 MİLYON LİRA VERGİ KAYBI OLACAK"

Dershanelerin Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)´na olan katkısı ve ödediği prim miktarı da düzenli olarak artmaktadır. 2011 ´de SGK´ya 602 milyon lira prim ödeyen dershaneler, 2012´de 778 milyon, 2013´ün ilk 11 ayında ise 865 milyon lira prim ödemişlerdir. Aralık ayı da dahil edildiğinde yıl toplamı ödenen SGK prim tutarı, 53 milyonu bulacağı ve bu rakamın 2014 yılı için 1 milyar lirayı aşacağı belirtiliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek´in açık­ladığı vergi rakamlarına göre der­shanelerin kapanmasıyla birlikte devletin ortalama yıllık vergi kaybı 385 milyon lira civarında olacaktır.

 

Servet BOZKURT: Dershanelerin kapatılmasının sahiplerine ve dershane çalışanlarına etkisi hakkında neler söylemek istersiniz?

İbrahim KAÇIRAN: "Yaklaşık 80-100 bin civarında öğretmenin işsiz kalması tahmin edilmektedir. Dershane sahipleri olası bir kapatma durumunda, nakit olarak ödemeleri gerekecek olan 900 bin ila 1 milyon lira civarında bir borcun altına gireceklerdir. İfademi bir örnekle pekiştirecek olursam; Gaziantep´te ortalama 650 öğrencisi ve 40 öğretmeni olan ve 5 yıldır hizmet veren bir dershane üzerinden gidelim. Olası bir kapanma durumunda ortalama 5 yıldır çalışan bu öğretmenlere mesleğe yeni başlamış gibi düşünsek bile (her yıl için ortalama 9/1 öğretmenin aldığı brüt maaş 3000 TL) beş yıllık tazminatı yaklaşık 19.728 lira olacaktır. Ayrıca dershane, 40 öğretmene toplam kıdem ve ihbar tazminatı olarak 789.120 lira ödeyecektir. Dershanelerin kira kontratlarının en az 5 yıllık olduğunu varsayalım. Kiraya veren, olası bir tahliye durumunda kiracıdan kontrat bitimine kadar olan kiraları isteme hakkına sahiptir. Yargıtay’ın örnek teşkil edebilecek kararlarına göre; ortalama 1 yıllık kiranın ödenmesi durumunda kiraya verenden kurtulabiliyorsunuz. Bir yıllık kira ise; stopajlarıyla birlikte 150 bin lira civarındadır. Bir de 650 öğrenci için alınan 325 sıra, tahtalar, eğitim malzemeleri, depoda kalan kitap ve eğitim dokümanlarıyla binaya yapılan tadilatlar var.”