Tüm Haberler
Tüm Duyurular

SEÇKİN BİLİM VE TEKNİK
<< Geri Dön    Merhaba Değerli Okurlar, On altı yıllık Özel Seçkin Eğitim Kurumlarının yayın organı ve çocuklarımızın sesi olan “Seçkin Dergisi” bu sayıda sizlere “Seçkin Bilim ve Teknik” ismiyle merhaba diyecek. Umudumuz; ismimiz ne olursa olsun bu yolculukta siz ya da biz değil, hepimiz olabilmektir. Çünkü on altı yıl boyunca aynı renkler içinde döndük dolaştık ve aynı çiçeklere hizmet verdik.
    Dergimizin bu farklı formatının okurların ilgisini daha çok çekeceğine inanıyorum. Çünkü bu sayıda değerli öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin gayretiyle bilimsel konularda hem daha geniş bilgi vermeyi hem de buldukları ilginç bilimsel keşif ve haberleri siz değerli okuyucularımıza ulaştırmayı düşündük.
          
    Değerli okurlar, her yıl olduğu gibi bu yıl da akademik, kültürel ve sportif alanlarda adından sıkça söz ettiren, büyük başarılara imza atan Özel Seçkin Koleji ileriye yönelik hedeflerini daha da büyük koymaktadır. Bunlar büyük bir iddia gibi görünebilir, iddialar ne kadar büyük olursa olsun eğer coşku ve heyecan yaratabilirseniz, o coşku ve heyecanı da tüm ekibinize bulaştırabilirseniz mutlu sona ulaşmamak için hiçbir neden yoktur. İnanıyoruz ki profesyonel kadromuz bu heyecanı yaratabilecek güç ve kabiliyettedir.
     Okulumuz 2010–2011 eğitim-öğretim yılında, Mavi Gök Yeşil Yaprak, Eko Okullar, Eğitimde İyi Örnekler, Bu Benim Eserim, Sebit-Vitamin, Öğretmenler Üretiyor, Matematiksel Öykü Yarışması gibi onlarca proje üzerinde de yoğun çalışmalar yapmıştır.
     Ailemle Fen Öğreniyorum Projesi şehrimiz genelinde ana sınıfı öğrencileri için deneye ve bilime açılan bir kapı olurken, ELT konferansı da (İngilizce hizmet-içi eğitim programı) okulumuzun AKM salonunda ilimiz İngilizce öğretmenlerinin yoğun katılımıyla gerçekleşmiştir. Diğer taraftan Goethe Enstitüsü ve Robert Bosch Vakfının desteğiyle, Almanya’nın Ratsgymnasium Okulu ile Özel Seçkin Koleji öğrencileri Kardeş Okul Projesi kapsamında bir araya gelerek “Şehrimizi Tanıyalım” temalı ortak çalışmalar yürütmüşlerdir. Ayrıca okulumuz Comenius Okul Ortaklığı Projesi hazırlık ziyaretine ev sahipliği yaparak Almanya, Avusturya ve İspanya’dan gelen öğretmenleri ağırlamıştır.
     Lisemizde Kitap Dünyasına Yolculuk, Eğitim Araştırmaları Ödülü Proje Yarışması, Bilgi ve Kültür Yarışması, 1.Çakıl Taşı Matematik ve Zekâ Oyunları Yarışması, Dost Eli Projesi, Girne Amerikan Üniversitesi Kısa Film Proje yarışması, Ankara Gençliğin Gözünde Kısa Film Proje yarışması, Kitap Okuma Kulübü, Sosyal Toplum projeleri üzerinde çalışmıştır..
     Avrupa Birliği Bilgi Yarışmasında il birinciliği, Gaski Suyun Önemi ve Tasarrufu Konulu Resim Yarışmasında il üçüncülüğü, liseler arasında yapılan M.Akif Ersoy Güzel Şiir Okuma Yarışmasında il 2.liği, ELS Yabancı Dil Kompozisyon Yarışması il 3.lüğü, Monami Şarkgülü Çocuk Ve Çevre Konulu Resim Yarışmasında da madalya almıştır.         
Bunların dışında okulumuz öğrencileri, satrançta 4 Türkiye derecesi ve 7 il derecesi alırken, judoda Türkiye 3.sü ve 4.sü olmuştur. Voleybolda 3 il birinciliği ve 1 bölge 1.liği derecelerini almıştır. Atletizmde 4 il birinciliği,4 il 2.liği, 5 il 3.lüğü almıştır.
    Özel Seçkin Koleji Sportif, Kültürel ve Proje alanlarında olduğu gibi akademik olarak da ilimizin yüz akı olmayı başarmıştır. SBS’de 68 mezun öğrencimizin 3’ü Türkiye 1.liği derecesi alırken, 23’ü devlet ve özel Fen liselerine, 43’ü özel ve devlet Anadolu liselerine, geriye kalan 2 öğrenci de meslek liselerine yerleşerek yüzde yüz başarı sağlanmıştır.
    LYS’de ise sayısal alanda 48 öğrenci sınava girmiş bunların 34 tanesi 4 yıllık ve Türkiye’nin en iyi yüksek öğretim programlarına yerleşirken bazıları da puanları yüksek olduğu halde bekledikleri yer gelmediği için tercih yapmamışlardır. Eşit ağırlık alanında ise 21 öğrenci sınava girmiş, 20 tanesi yine 4 yıllık yüksek lisans programına yerleşmeyi başarmıştır. Yerleşemeyen sadece bir öğrencimiz vardır.
    Özel Seçkin; misyonuna bağlı, sunduğu eğitim-öğretim programlarında öğrenci merkezli olmayı zorunluluk kabul eden, hayat boyu öğrenme organizasyonlarında yer alan, bireyi her yönden geliştirmeyi hedefleyen velilere verdiği sözü tutan, tüm iş ve işlemleriyle şeffaf, gelecekteki gelişmeleri yakından takip eden bir eğitim kurumudur.
     Bu başarıların elde edilmesinde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyor ve her zaman yeni heyecanların yaşandığı ve devamlı olarak dinamik bir yapının sergilendiği Özel Seçkin Eğitim Kurumlarında yepyeni hedeflere doğru yelken açmak umuduyla mutlu kalınız, diyorum.

İbrahim KAÇIRAN
Kurucu