Tüm Haberler
Tüm Duyurular

EĞİTİM VE SEVGİ
<< Geri Dön    Yüreği tertemiz, içi sevgi dolu kanatsız melekler; doğanız gereği iyilikleri, kötülükleri açık zihninizle öğrenmeye, algılamaya müsait, hayatın ve güzelliklerin özüsünüz. Siz ailelerinizin sevgi pınarı, geleceğe verilen değersiniz, istikbalsiniz, umutsunuz. Siz kusursuz, saf, katıksız,  heykeltıraşını bekleyen yumuşak hamursunuz. Geleceğiniz sizi şekillendirecek heykeltıraşlarınızın becerisine bağlıdır. O heykeltıraşlar da ebeveynleriniz ve öğretmenlerinizdir. Eğer o kutsal hamurunuz sevgi suyu ile yoğrulur, kusursuz şekillenirse ülkemiz sizden oluşan bir gül bahçesine döner.
     Sevgili çocuklar; Seçkin Eğitim Kurumları olarak bütün çabamız bu tabloyu gerçekleştirmek ve güçlü uzman kadromuzla hamurunuza sevgi suyu katarak, sizi hayata en güzel şekilde hazırlamaktır. Bu sorumluluğun bilincinde olan Özel Seçkin, ilkeli davranışını bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir.
     Bu paradigmaların gerçekleşebilmesi için, siz de bu sevgi kervanına katılır, sevgi yumağının büyümesine katkı sağlarsanız, geleceğin sönmeyen ışıkları olursunuz. Göstereceğiniz en güzel davranış, anne  babalarınızı, öğretmenlerinizi, okul arkadaşlarınızı, insanları, doğayı her şeyi sevmek ve onları içselleştirmektir. Çünkü sevgi yaşamın en büyük gücüdür. Sevmekten, sevilmekten, sevgiyi paylaşmaktan korkmayınız. Unutmayınız ki, sevgiyi paylaşmayanlar sadece acizler ve güçsüzlerdir. O zaman göreceksiniz ki, sevgi size ilgi, bilgi, sorumluluk ve başarı olarak geri dönecektir.
     Sevgili öğrenciler; okul sizin pusulanızdır, size sadece yol haritasını verir. Okulda öğrendikleriniz elbette önemlidir; ama yetmez, siz sadece okulda belli bir süreyi geçiriyorsunuz. Oysa hayat her gün, her saat, hatta her dakika öğrenmeyi gerektirir. Bu nedenle bireysel olarak da kendi kendinize öğrenmeyi, öğrenmelisiniz.
     Okulda öğretmen kontrolünde yaptığınız çalışmalar, bireysel olarak yapacağınız çalışmaların bir başlangıcıdır. Bu çalışmalar, çevrede bilginin yerini tespit etmeye, bilgiye ulaşmaya, araştırma yapmaya, yeteneğinizi geliştirmeye yöneliktir. Gerek öğretmen kontrolünde, gerekse kendi kendinize yaptığınız çalışmalar bir zincirin halkasını oluşturmalıdır. Kendi kendinize yapacağınız çalışmalar ayrıca; becerilerinizi geliştirme, ders kitaplarını ve daha başka bilgi kaynaklarını inceleme, çeşitli araçları kullanma fırsatlarını da verir.
     Yapacağınız her türlü çalışmayı öğretmenlerinizin, ebeveynlerinizin yardımını alarak yapmanız sizin kavrayış ve takdir duygunuzu geliştirir ve bütün ders alanlarında gerekli becerileri kazandırır. Ama bu seçimleri yaparken seviyenize uygun materyaller seçmeniz son derece önemlidir.

  Değerli Öğretmenler;

    “Bilgi verenler unutulabilir, sevgi verenler unutulmazlar. Ama her ikisini birlikte verenler asla unutulmazlar.” Kişiler arası iletişimi, güveni, hoşgörüyü, oluşturan en önemli unsurlardan biri de sevgidir. Sevgi göz nurudur, sevgi emektir, sevgi gelecektir. Öğrencilerinize ne kadar çok emek verirseniz, onları o kadar çok seversiniz. Çünkü sevgi çocuklar için hava, su, beslenme kadar önemlidir. Sevgi öğrencileri doğru şekillendirmeye, üretmeye, bilgilendirmeye yöneltir. Sevginin olmadığı yerde saygı ve barış da olmaz.
      Eğer onların başarılı olmasını istiyorsanız “önce onların yüreğine, sonra beyinlerine girmelisiniz.” Çünkü çocuk öğretmen ve ailesinden yeterince sevgi görmezse onların isteği olan öğrenmeye karşı durur. Dolayısıyla sevginin olmadığı yerde üretkenlik de olmaz.
      Ayrıca, bazı öğrencilerin hemen öğrendiği, bazılarının daha geç öğrendiği, bilinen bir realitedir. Genelde sınıf mevcutlarının homojen olmayıp, heterojen olması bireysel farklılıkları görmemizi elzem hale getirmektedir. Bu nedenle, öğretimin bireyselleştirilmesi ve “öğrenmeyen çocuk yoktur” yaklaşımı bütün öğrencilerimizin geleceği için umut olacaktır. Eğitim-öğretim konusunda siz değerli eğitimcilerin, çocuklarımız için her türlü özveride bulunduğunuzu biliyor ve sizlere çok güveniyoruz.
   Kıymetli Veliler;
      Çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında sizlere de büyük görevler düşmektedir. Özel okul olgusu ve geniş imkânların sunulması başarı için yeterli sebep değildir. İmkânlar; özel ilgi, sevgi ve güvenle desteklendiğinde anlam bulur. Yukarıda çocuklarımızın eğitiminde en önemli unsurun sevgi olduğunu belirtmiştim. Sevgi gören çocukta güven duygusu artar, çevreye uyum sağlamada zorlanmaz ve sosyalleşir. Unutmayınız ki sevginin kılavuzluğunda yaşanan hayat ölümsüzdür.
      Çocuklarınıza güvenin, onları seviniz ve sevginizi ertelemeyiniz. Zira her yaştaki çocuğun sevgiye ve ilgiye ihtiyacı vardır. Çocuklarınıza sevgiye doğru bir bakış açısı kazandırmak için onların gerçek duygusal ihtiyaçlarını karşılayınız; ama abartılı ve gerçekçi olmayan isteklerini yerine getirmekten kaçınınız. Onlara maddi destekten ziyade, manevi olarak destek olmanız, okulda eğitimin bir ayağını oluşturmanız çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük armağandır.
       Seçkin Eğitim Kurumları olarak, sevgiyle büyüyen nesiller yetiştirmek en büyük hedefimizdir; çünkü “bütün çocuklar özel ve güzeldir.”

 
               “Sevmek, duyguları ve hisleri olan insanların ortak özelikleridir.”

İbrahim KAÇIRAN
Kurucu