Tüm Haberler
Tüm Duyurular

Projelerimiz
<< Geri DönTÜBİTAK PFOA Kimya Projesi

Projenin Adı:

PFOA (PERFLUOROOCTANOIC ASİT)  Maddesinin Canlılara ve Çevreye Etkilerinin İncelenmesi

Projenin Amacı:

Bu araştırmanın amacı teflon ve benzeri ürünlerde sıkça kullanılan PFOA maddesinin zararları hakkında insanları bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir.

Giriş:

Teflon yapımında kullanılan bir kimyasal olan PFOA ya da diğer adıyla C-8’e, kutuplardaki ayılarda, Akdeniz’de yüzen yunuslarda ve de ABD’deki insan araştırmalarında incelenen hemen hemen herkesin kanında rastlanması, dikkatlerin son yıllarda bu madde üzerinde toplanmasına yol açmış ve bu çapta bir kirlenmenin yalnızca fabrika emisyonlarıyla olamayacağı, bu maddenin üretiminde kullanıldığı ürünlerin tüketiminin de (teflon tava, fast food ambalaj kağıtları, su geçirmeyen giyim eşyaları vs.) PFOA çıkışına yol açabileceği kuşkusunu güçlendirmiştir. En son, sonuçları 2005’de açıklanan bir insan araştırmasında Johns Hopkins Hastanesi’nde yeni doğan 300 bebeğin göbek bağından alınan numunelerin yüzde 99’unda ciddi düzeylerde PFOA bulunmuştur.

Sonuç ve Tartışma:

PFOA, EPA’nın (Çevre Koruma Kuruluşu) ilgilendiği bir kimyasaldır. PFOA denilen madde vücuda yemeklerle ya da nefesle geçebiliyor ve bu maddenin kandaki seviyesini azaltmanın hiçbir yolu yok.

EPA’nın bildisine göre; teflon üretiminde PFOA maddesinin kullanımı 2015 yılına kadar azaltılarak tamamen durdurulacak. Bu anlaşma ile PFOA maddesinin günlük yaşamda kullanılan yapışmaz tava gibi ürünlerde kullanımı da büyük ölçüde azalmış olacak.

Bu zararlı maddenin yerine kullanılabilecek eşyalar:

-       Cam kaplar

-       Porselen veya seramik

-       Paslanmaz çelik

-       Dökme demir

-       Silikon

-       Toprak kaplar

-       Kalaylanmış bakır kaplar

İlgili Resimler