Tüm Haberler
Tüm Duyurular

Projelerimiz
<< Geri DönTÜBİTAK Projesi (Adana)

PROJENİN TANITIMI:

Günlük hayatta metre kullanılarak ölçmesi zor olan cisimlerin uzunluklarını , ayna ve üçgenlerdeki benzerlik teoremini kullanarak ölçebiliriz.Örneğin bir okuldaki bayrak direğinin metre kullanılarak ölçülmesi oldukça zordur.Peki bir gün ölçmemiz gerekirse ne yapmamız gerekir diye düşündüğümde, aklıma üçgenlerdeki benzerlik teoremini kullanarak bulabileceğim geldi. 

Önce kendi boyumu ölçtüm ve bir yere not ettim.Daha sonra bayrak direği ile benim arama bir ayna yerleştirdim.Sonra ilk olarak benim aynaya olan uzaklığımı ölçtüm,daha sonra da aynanın bayrak direğine olan uzaklığını ölçerek bu bilgileri de kağıda not ettim.

Yukarıdaki şekilde oluşan iki üçgendeki açı benzerliğinden ve cismin aynaya geldiği açıyla yansıma açısının eş olması bilgilerinden faydalandım.Kurduğum benzerlik sonucunda benim aynaya olan uzaklığımın aynanın cisme olan uzaklığının ,arasındaki benzerlik oranının; benim boyumun cismin boyuna oranının aynı olması gerektiğini gördüm.

Bu bilgiden yararlanarak,bayrak direğinin ölçüsünü rahatlıkla bulabiliriz.Bu kuralı günlük hayatta boyunu ölçemediğimiz tüm cisimler için de kullanabileceğimizi bildiğim için,artık hiçbir cisim bana gerçekten uzun gelmiyor.Ya size??

 

İlgili Resimler
TÜBİTAK Projesi (Adana)  TÜBİTAK Projesi (Adana)